Tartu Üliõpilasteatri 15.juubel kostitas publikut rahvusvahelise festivaliga.

1999. aasta oktoobris asutatud Tartu Üliõpilasteater (TÜT) on 15 aastaga kasvanud Eesti suurimaks, omanäolisemaks ja edukaimaks tudengiteatriks. Tänavu oktoobris tähistab teater oma sünnipäeva juba kolmanda minimõõtu rahvusvahelise tudengiteatrite festivaliga, mil nimeks „A-festival“.

16.-18. oktoobrini jõuavad Tartus Genialistide Klubi lavalaudadele külalisetendused meie ammustelt koostööpartneritelt ja sõpradelt Belgiast, Brasiiliast ja Gruusiast. Lisaks kolmele omanäolisele ja kaasaega kõnetavale lavateosele on publikul võimalik nautida ka Tartu Üliõpilasteatri värskeimat lavastust "Morfium," mille peaosades on TÜTi vilistlased Katrin Kalma ja Karl Edgar Tammi.

Otsekui kirsiks juubelitordil on aga 18. oktoobril esma- ja ainukordselt kogetav galaetendus „TÜT – 15!“. Nimelt teeb TÜT sel õhtul võimsa galateosega läbilõike nendest lavastusest, mis viimase 15 aasta jooksul on vaatajateni jõudnud. Erakordses galaetenduses astuvad üles 32 endist ja praegust Üliõpilasteatri näitlejat.

15 aastat tagasi TÜ draamastuudio näitlejate ning lavastaja Kalev Kudu koostöös sündinud Tartu Üliõpilasteater on tänaseks välja toonud kaugelt üle 30 lavastuse, millest paljusid on pärjatud rahvusvahelistel teatrifestivalidel väärikate auhindadega.

A-festivali kava

16.10 kl. 18 „Misanthofreak“ (Brasiilia)

Desvio teater (asutatud 2001) uurib hetkel kinematograafilise keele kasutamist laval. Lavastuse “Misantrofriik” algidee põhineb Samuel Becketti novellil „Unnamable“ ja on mänguline/pildiline sissevaade inimeseks olemise raskusele ja sellele, kui keeruline on teha õiged otsuseid. Esietendus 3 Legged Dog’is (New York) 26.12.2013.

Lavastus, muusika, lavakujundus ja osatäitmine: Rodrigo Fischer

Pilet 7/9, kestus 60 min.

Inglise keeles / subtiitrid eesti keeles

16.10 kl. 21 Pavel Prjaško „Alukad“ (Gruusia)

S. Akhmeteli nimelise Tbilisi Draamateatri asutajaks 1981 oli kuulus gruusia lavastaja Leri Pagsashvili. Davit Andguladze tegevusajal algas selle teatri ajaloos uus elu. Märgiliseks etenduseks sai H.Pinteri näidend „Reetmine“. 2013. aastast on teatri kunstiline juht Irakli Gogia, kes on keskendunud ühisprojektidele, sealhulgas Eestiga.

“Alukad” räägib väiksest linnast pärit naiivsest vanemateta tüdrukust, kes kogub naiste aluspükse; sellega satub ta linnaelanike põlu alla ja nad mõistavad ta surma.

Lavastus ja muusikaline kujundus: Kalev Kudu, kunstnik: Kiwa

Osades: Sofia Sebiskveradze, Mamuka Mazavrishvili, Vaja Ciciloshvili, George Migriauli, George Gasviani,Tamar Bejuashviil, Mzia Taliashvili, Gvanca Kandelaki, Tamta Patashuri. Esietendus: 28. veebruar 2014 Tbilisis.

Pilet 7/9, kestus 70 min.

Gruusia keeles / subtiitrid inglise keeles

17.10 kl. 18 M. Visniec „Viimane Godot“ (Belgia)

Liège ülikooliteater asutati 1941. aastal. Tiitli “kuninglik” pälvis 2002. Teatris on umbes sada aktiivset liiget. Hooaja repertuaaris on üle kümne erineva lavastuse. Liège'i teatrit ja Tartu Üliõpilasteatrit seob sõprus alates 2007. aastast. TÜT on kuuel korral osalenud nende kuulsal RITU tudengiteatrifestivalil ja Belgia teater ise mänginud Eestis juba kolmel korral.

Lavastus „Viimane Godot“ mõtiskleb inimese ja maailma olukorra ning teatri tuleviku üle postmodernistlikust aspektist lähtuvalt.

Lavastaja: Robert Germay

Osades: Vincent Canueto, David Zapico

Pilet 7/9, kestus 55 min.

Etendus prantsuse keeles

17.10 kl. 21 M. Bulgakov/I.Gogia „Morfium“ (Eesti)

TÜT on Eesti vanim tegutsev tudengiteater, mis võtab igal aastal osa paljudest kodu– ja välisfestivalidest, kus on pälvitud ka preemiaid. Teatrit juhib selle loomisest alates vabakutseline lavastaja Kalev Kudu.

Etendusest: doktor Poljakov põgeneb Venemaal puhkenud revolutsiooni, aga ka oma armastatu eest kaugele Siberisse. Seal kohtub ta õde Anna ja morfiumiga. Kas Anna aitab tal unustada endist armastatut või teeb seda morfium?

Lavastus, kujundus, muusikaline kujundus: Irakli Gogia

Mängivad: Katrin Kalma (külaline, TÜTi vilistlane), Karl Edgar Tammi (TÜ VKA X lend, TÜTi vilistlane) ja Enor Niinemägi (TÜT)

Pilet 7/9, kestus 60 min.

18.10 kl. 18 Juubelifestivali galaetendus „TÜT – 15!“ (Eesti)

Tartu Üliõpilasteater mängib läbilõike oma lavastusest, mis tehtud 15 aasta jooksul. Laval on 32 endist ja praegust Üliõpilasteatri näitlejat.

Koostaja ja lavastaja: Kalev Kudu

Prii sissepääs! Kestus 90 min.

A-festivali piletid Piletilevis ja kella 17–18ni kohapeal. Genialistide Klubi baaris on müügil festivali passid hinnaga 22 €.

Lisainfo:

Kalev Kudu

telefon: 55-696 846

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

https://www.facebook.com/tytafestival?fref=ts

www.ut.ee/teater