Külateatrite festival 2017 TORIS!

Festivali lavastusi analüüsisid kahel esimesel päeval Tori Rahvamajas ja viimasel päeval Tori Põhikoolis Edite Neimane (lavastaja, Riia, Läti) ja Tea Merivald (näitleja, Salme Vallateater). Taisto Oksanen (näitleja ja lavastaja, Helsingi, Soome) ja Kristiina Oomer (Eesti Harrastusteatrite Liit) vaatasid ja hindasid kahel esimesel päeval Tori Põhikoolis, viimasel festivali päeval Tori Rahvamajas ja Tori kirikus.  Vabaõhulavastusi analüüsisid ja hindasid Rein Laos (lavastaja ja näitleja) ja Tiit Alte (lavastaja, teater KaRakTer). 
 
LAURAADID
Vilde Teater 
„Hämarad märgkoerad“ (Janno Puusepp) lavastaja Janno Puusepp
Saaremaa Teater
„Säärane Mulk ehk Sada Vakka Tangusoola“ (Lydia Koidula näidendi ainetel) lavastaja Väino Uibo
Tabivere Harrastusteater
„Proov“ (Janno Puusepp) lavastaja Tõnis Lepp
EMSI (Hiiumaa)
„Pila-Peetri testament“ (August Kitzbeg) lavastaja Janno Elmi
LendTeater 
„Sadam“(Aireé Pajur) lavastaja Aireé Pajur
Oomeriteater 
„Onu Vanja“ (Anton Tšehhov) lavastaja Maret Oomer
 
NÄITLEJAPREEMIAD 
MALLE SILD – Puhvetipidaja rolli eest  lavastuses „Rong väljub hommikul“ Kuimetsa Harrastusteater IDU 
MARE JÕGI – Aurelia rolli eest lavastuses “Sadam” LendTeater 
TIIU VALLIMAA – Ema rolli eest lavastuses „Uljas neitsi“ Saue Seeniorteater 
ARVO LAMP – Papa rolli eest lavastuses „Papa“ Abja EHH-TEATER 
MARE JÕGI JA ÜLLE REBANE – vene-eesti pensionäride meeldesööbiva kujutamise eest Elva Harrastusteater
 
ERIPREEMIAD
Jakobi Mäe Kultuurikoda 
muusikalise kujunduse eest lavastuses “Rõõmulaul” (muusikaline müsteerium Karl Ristkivi samanimelise romaani järgi, värsstekst Loone Ots ja muusika Tõnu Sepp) lavastaja Loone Ots
Jõelähtme LavaGrupp 
rahvusliku kultuuri säilitamis eest lavastuses “Võidulaenupilet“ (Oskar Luts) lavastaja Maie Ramjalg
Salme Vallateater
tundliku teema valiku eest lavastuses „Kolm kanget“ (Aireé Pajur) lavastaja Maire Sillavee
Taritu Tubateater 
suurepäraste näitlejatööde eest lavastuses „Rong“ (Eneli Sepp) lavastaja Helle Kesküla
Neeme Teater
noorusliku entusiastliku elurõõmsuse nakatamise eest lavastuses „Viis väikest pakikest“ (Oskar Luts) lavastaja Merike Kahu
ANDRES LINNUPUU - lavastajatöö eest lavastustes “Mamma” ja “Papa”
KERSTI SILLAOTS – lavastajatöö eest lavastuses “Elu on – otsas teises” ja näitlejatöö eest lavastuses “Papa”
Festivalil osales 33 harrastusteatrit üle Eesti, 33 etendusega.
Kokku oli osavõtjaid 360 harrastusteatri näitlejat ja lavastajat.
Iga osalev teater jagas lisaks ka oma tunnustust teistele teatritele. 
 
AITÄH:
Argo Juske
Tori Rahvamaja 
Teater TRET
Pille Usin
Tori Põhikool
Tori vald

XVII Külateatrite festival toimus 11.-13.augustini 2017 aastal Toris, Pärnumaal

Festivalil 33 harrastusteatrit üle Eesti, 33 etendust, 4 mänguplatsi. 

Etendused toimusid Tori Rahvamajas (Võlli tee 4, Tori alevik, Tori vald), Tori Põhikoolis (Virula 11, Tori alevik, Tori vald),Tori Muuseumi aida ees (Võlli tee 4, Tori alevik, Tori vald) ja üks etendus Tori kirikus. 

Seekord analüüsis ja andis lavastustele tagasidet žürii, kuhu kuulusid väliseksperdid Edite Neimane (lavastaja, Riia, Läti) ja Taisto Oksanen (näitleja ja lavastaja, Helsingi, Soome).

Festivali lavastusi analüüsisid lisaks külalistele Rein Laos (lavastaja ja näitleja), Tea Merivald (näitleja, Salme Vallateater), Tiit Alte (lavastaja, teater KaRakTer) ja Kristiina Oomer (Eesti Harrastusteatrite Liit).

 

 

Festivali toetasid: Eesti Kultuurkapital, Tori vald, Tori Põhikool, Tori Muuseum. 

Festivali korraldasid: Tori Rahvamaja ja Eesti Harrastusteatrite Liit

 

AJAKAVA: 

Reede, 11.august

12:45 AVAMINE (Tori Põhikool)

Tori Rahvamaja
13:15 Teater KaRakTer   (Lääne-Virumaa)
„Vallini kõrtsis“ (Juhan Smuul „Kihnu Jõnn“ II vaatus) lavastaja Tiit Alte

15:00 Tornimäe Rahvamaja näitering TUNGAL (Saaremaa)
„Vandekohus“ (Reginald Rose „12 vihast meest“ ainetel) lavastaja Krista Kütt 

17:00 Oomeriteater (Tallinn)
„Onu Vanja“ (Anton Tšehhov) lavastaja Maret Oomer

19:00 Tornimäe Rahvamaja näitering Tornimäe Näiteselts (Saaremaa)
„Teie jumal“ (Janno Puusepp) lavastajad Urve Sepp ja Krista Kütt

Tori Põhikool
15:00 Pärnu-Jaagupi Aleviteater RÄNDTIRTSUD (Pärnumaa)
„Vigased pruudid aastal 2017“ lavastaja Gerda Mölder 


16:30 Kuimetsa Harrastusteater IDU (Harjumaa)
„Rong väljub hommikul“ (Raimond Kaugver) lavastaja Ruth Grünthal

 17:30 Saaremaa Teater
„Säärane Mulk ehk Sada Vakka Tangusoola“ (Lydia Koidula näidendi ainetel) lavastaja Väino Uibo

Tori kirik
19:00 Jakobi Mäe Kultuurikoda (Tartu)
„Rõõmulaul“ (muusikaline müsteerium Karl Ristkivi samanimelise romaani järgi, värsstekst Loone Ots ja muusika Tõnu Sepp) lavastaja Loone Ots

Muuseumi aida esine
18:00 Elva Harrastusteater (Tartumaa)
„Kolhoosielu“ (Maarja Koorik) lavastaja Maarja Koorik

Laupäev, 12. august

Tori Rahvamaja
10:00 Kiili Harrastusteater (Harjumaa)
„Ostan teie mehe“ (Mihhail Zadornov) lavastaja Ellen Teemus

11:30 Vilde Teater (Tartu)
„Hämarad märgkoerad“ (Janno Puusepp) lavastaja Janno Puusepp

13:00 Jõelähtme LavaGrupp (Harjumaa)
„Võidulaenupilet“ (Oskar Luts) lavastaja Maie Ramjalg

14:30 Kolmas Voorus (Viljandimaa)
„Elu on – otsast teise“ (instseneering Indrek Koff „Eestluse elujõust“ ainetel, kaasautorid Merle Karusoo, Küllike Veede, Lulu, Henri Griin, Kaur Riismaa ja Charles Bukowski) lavastaja Kersti Sillaots

16:00 Paistu Teatritrupp (Viljandimaa)
„Mamma“
(Aireé Pajur „Pime tuba“ ainetel) lavastaja Andres Linnupuu

18:00 Abja EHH-TEATER (Viljandimaa)
„Papa“ (Raivo Kütt) lavastaja Andres Linnupuu

Tori Põhikool
10:00 Von Glehni Teater (Tallinn)
„Viimne pidu“ (Oskar Luts) lavastaja Margus Prangel

11:00 Raasiku LUSTIRING (Harjumaa)
„Hüpe abiellu“ (Erich Bergmann) lavastaja Helle Vaga

12:30 LendTeater (Tartumaa)
„Sadam“
(Aireé Pajur) lavastaja Aireé Pajur

14:00 Seasaare Teater (Viljandimaa)
„Ükskord juhtus nii . . .“ (lava sketšid) lavastaja Jaanus Kukk ja trupp

15:30 PadiseRahva Teater (Harjumaa)
„Libahunt“ (August Kitzberg, dramatiseering Erika Kaljusaar) lavastaja Erika Kaljusaar

16:30 Taritu Tubateater (Saaremaa)
„Rong“ (Eneli Sepp) lavastaja Helle Kesküla

18:00 Salme Vallateater (Saaremaa)
„Kolm kanget“ (Aire
é Pajur) lavastaja Maire Sillavee

Muuseumi aida esine
10:00 Saue Seeniorteater (Harjumaa)
„Uljas neitsi“ (Andrus Kivirähk) lavastaja Virko Annus

12:00 EMSI (Hiiumaa)
„Pila-Peetri testament“ (August Kitzbeg) lavastaja Janno Elmi

14:00 Orezare (Saaremaa)
„Kaks Muhu monoloogi moekast meite moodi“ (Juhan Smuuli monoloogide ainetel) lavastaja Helje Basihhina

 

Pühapäeval, 13.august

Tori Rahvamaja
10:00 Jõesuu Külateater (Pärnumaa)
„Eine kinos“ (Ardi Liives „Hõbepaber“ ainetel) lavastaja Kaili Limeng

11:30 Raeküla Rahva Teater (Pärnumaa)
„Nunnad“ (Margus Oopkaup) lavastaja Margus Oopkaup

13:00 Tabivere Harrastusteater (Jõgevamaa)
„Proov“ (Janno Puusepp) lavastaja Tõnis Lepp

Tori Põhikool
10:00 Neeme Teater (Harjumaa)
„Viis väikest pakikest“ (Oskar Luts) lavastaja Merike Kahu

11:00 Kose Kultuurikeskuse näitering (Harjumaa)
„Mulluta Mari ja Uiu küla“ (Ardi Liivese „Tormipüha“ ainetel, dramatiseerinud Maie Matvei) lavastaja Maie Matvei

12:30 KÕT! Teater (Läänemaa)
 „Sealpool silmapiiri“ (Vello Jaska) lavastaja Aire Arge

14:00 Saue valla Mänguteater (Harjumaa)
„Tüürimees“(Aireé Pajur) lavastaja Rendar Annus

Muuseumi aida esine
11:00 MTÜ Põrguvärk teatritrupp „Põrgokõsõ“
„Eesti matus“ (Andrus Kivirähk) lavastaja Annely Pakkane

 

18:00 Lõpetamine (Tori Põhikool)

 

ANKEET

XVII KÜLATEATRITE FESTIVAL

11.-13. august 2017 Tori, Pärnumaa

Tori asub oma Põrguga maailma keskel. 
Siit algab telg, mille ümber me pöörleme.
Telje üks ots ulatub taeva, teine põrgu.
Kogu ilmaelu keerleb ümber Tori ja torilaste.

LAVASTUSEGA SEOTUD KÜSIMUSED

Trupi nimi:
Lavastuse pealkiri ja autor:
Autoriõigused on autoriga kooskõlastatud, tasutud autoriõigus: 
Lavastaja: 
Lavastuse pikkus: 
Vajaminev valgus- ja helitehnika:
Trupi kontaktisiku andmed:
Festivalil osalejate arv:

 üheaegselt toimuvad etendused erinevates mängupaikades (siseruumis ja õues)
 festivali lavastuse pikkus max 60 minutit
 lava ülespanekuks (valgus, heli, dekoratsioonid) saab iga trupp 20 minutit
 üks trupp, üks lavastus (erijuhtumid tuleb kooskõlastada korraldajaga)
 etenduseks vajalikud rekvisiidid tuleb ise kaasa võtta
 kuna etendused toimuvad mitmes kohas samaaegselt 
on/oleks vajalik võtta kaasa oma helitehnik/valgustaja.

PLANEERITUD MÄNGUKOHAD TORIS
1) TORI RAHVAMAJA
(mänguala: sügavus 6 m, laius 8 m, eesriie puudub, põrandaga ühel tasapinnal)
2) TORI RAHVAMAJA SISEHOOV 
(mänguala: sügavus: 6 m, laius 8 m, eesriie puudub)
3) TORI MUUSEUMI AIDAESINE 
(soovi korral saadame foto)

MAJUTUS/TOITLUSTUS
Majutus ja toitlustus on planeeritud Tori Põhikooli klassiruumides. Klassiruumi mahub magama umbes 15 inimest. Pesemine õhtul ja hommikul kuulub majutushinna sisse. Kaasa oma magamistarbed. Toitlustus toimub Tori Põhikooli sööklas.
Peoõhtud leiavad aset Tori Põhikooli aulas.

 majutushind: 1 ööks 1 klassiruum 10.- (mahutab kuni 12-14 inimest)
 toitlustushind: 19.- inimene (sisaldab: 11.08 – L, Õ; 12.08 – H, L, Õ; 13.08 – H, L)

Vaata lisaks: http://www.torivald.ee/majutus

XVII Külateatrite Festival toimub 11.-13. augustil 2017 Toris.

Parimad harrastusteatrid selgusid Külateatrite XVI festivalil 5.-7.augustini 2016 Vana-Vigalas!

 
Augustinus Hippost kuulutas: “Armasta, ja tee mida tahad!" Meie, harrastajad - professionaalsed ja juhuslikud - armastame rõõmsat Thaleiat. Kahtlemata ei lakka me tegemast, mida me armastame, juhindudes just sellisest armastusest."
 
XVI Külateatrite festival toimus 5.-7.augustini 2016 Vana-Vigalas.
Festivali etendused toimusid Vana-Vigala Rahvamajas ja Vana-Vigala Tehnika- ja Teeninduskoolis. Kokku osales festivalil 273 teatriharrastajat 27 harrastusteatrist.
Lavastusi analüüsis ja jagas tunnustust žürii koosseisus Priit Põldma (Eesti Harrastusteatrite Liit) ja Madis Kolk (Teater.Muusika.Kino) ning Rait Avestik (teatrikriitik) ja Mervi Vaarmann (Raplamaa harrastusteatri lavastaja).
LAUREAADID
Vilde Teater „Minejad“ lav. Janno Puusepp
Abja-EHH „Sõdalane“ lav. Andres Linnupuu
Sõmeru Näitetrupp „Lõikuspeo tantsud“ lav. Tiina Rumm
Maret Oomeri teatristuudio „Sekeldused Püha Jüri asjus“ lav. Maret Oomer
Jõelähtme Lavagrupp „Ülo, Alo ja õlu“ lav. Maie Ramjalg
Vilde teater „ E.Vilde naised 60.minutiga“ lav. Ain Saviauk
LAVASTAJAPREEMIA
Vilde teater lavastaja Ain Saviauk lavastuse „ E.Vilde naised 60.minutiga“ eest
Taritu Tubateater lavastaja Helle Keskküla lavastuse „Juubel“ eest
LendTeater lavastaja Tess Pauskar lavastuse „Ristumine peateega“ eest
Elunäod, KETT, Tegeltkah lavastaja Ain Saviauk lavastuse „Kontrabass“ eest
PARIM NAISNÄITLEJA
Kristiina Metsanurk - Vilde Teater, lavastuses „ E.Vilde naised 60.minutiga“
Kersti Sillaots - Abja EHH, lavastuses „Sõdalane“
PARIM MEESNÄITLEJA
Matti Linno - Vilde Teater, lavastuses „Minejad“
Janno Puusepp - Vilde Teater, lavastuses „ E.Vilde naised 60.minutiga“
NÄITLEJAPREEMIA
Anu Korela - LendTeater, lavastuses „Kolm kanget“
Meilin Ponna - LendTeater, lavastuses „Kolm kanget“
Otto Lehis - Kolmas Voorus lavastuses „Sann“
Leida Lepland - Kolmas Voorus lavastuses „Sann“
Pille Joala - Padiserahva Teater lavastuses „Pärijad“
Aire Pajur - LendTeater, lavastustes „Kolm kanget“ ja „Ristumine peateega“
Margus Kobing - Maret Oomeri teatristuudio, lavastuses „Sekeldused Püha Jüri asjus“
Anne-Mai Tevahi - LendTeater, lavastuses „Ristumine peateega“
Helgi Herman - Tabivere Harrastusteater lavastuses „Meie naabrid“
Ülle Sillamäe -  Alle-Saija Teatristuudio lavastuses „Proua Daam“
Kaidi Ottis - Salme Vallateater lavastuses „Majakavahi tüdrukud“
Rein Annuk - Vilde teater lavastuses „Krappi viimane lint“
Aili Salong - Taritu Tubateater lavastuses „Juubel“
Ingrid Holm - Tornimäe TUNGAL lavastuses „Meeletu“
ERIPREEMIA
Anni Õnneleid - Pajusi Teater lavastuses „Linnapea“
Marcus Ellervee - Neeme Teater lavastuses „Tondilugu“
Suurepärase partnerluse eest TIIT TAMMESSON ja KAUPO KÄSIK  Jõelähtme Lavagrupp lavastuses „Ülo, Alo ja õlu“  
Muusikalise kujunduse eest lavastuses „„Peaproov“, Palamuse Amatöörteater
Teema valiku eest lavastuses „Sõdalane“, Abja EHH
Suurepärase ansamblitöö eest lavastuses „Eesti rahva ennemuistsed jutud“, Seasaare Näitemängu Selts
Naisansambli eest lavastuses „Lõikuspeo tantsud“, Sõmeru Näitetrupp
Eesti parima klassika eest lavastuses „Dr.Aadu Rebane“, Juuru Harrastusteater
Atmosfääri loomise eest lavastuses „Proua Daam“, Alle-Saija Teatristuudio
 
Mari Möldre nimeline preemia.
Külateatrite festivalil annab välja Tabivere vallavalitsus ja volikogu Mari Möldre nimelise preemia.
Sellel aastal pälvis preemia Aili Salong Taritu Tubateater
 
VILDE TEATRI preemia
Preemia väljaandjaks on MTÜ Vilde Teater koostöös Eesti Harrastusteatrite Liidu juhatusega.
Preemia antakse välja igal aastal Külateatrite festivalil.
Preemia antakse kollektiivile või üksikisikule juubeli puhul  pikaajalise ja viljaka
töö eest Eesti harrastusteatri maastikul.
Sellel aastal pälvis Vilde teatri tänupreemia Maire Sillavee Salme Vallateater.
Preemia koosnes tänukirjast ja Eduard Vilde viimastest kottadest.
 
Suur tänu:
Eesti Kultuurkapital
Hasartmängumaksu Nõukogu
Raplamaa Omavalitsuste Arengufond
Vana-Vigala Tehnika- ja Teeninduskool
Vana-Vigala Põhikool
Vigala Vald
Vana-Vigala Rahvamaja
Vana-Vigala näitetrupp Topelt-Kiiks
Astra Põlma
Liesel Veskimägi
Heli Lints
Ulvi Blande
Ülo Sild
Andres Kikas