Parimad gümnaasiumi kooliteatrid 2019

5.-7.aprillini toimus Paides gümnaasiumi kooliteatrite riigifestival "Kooliteater 2019 PAIDE".
38. kooliteatrite festival tõi kokku 14 kooliteatrit ja 15 etendust.
Festivali lavastusi hindas ja analüüsis žürii näitlejad Kaie Mihkelson ja Joosep Uus, kirjanik Jan Kaus ja kauaaegne kooliteatrite lavastaja Terje Varul, kes tõstsid esile järgmisi kooliteatreid, juhendajaid ja noori näitlejaid:
LAUREAADID
„100 aastat koolielu“ (Anneli Aken) lavastaja Kai Tarmula Läänemaa Ühisgümnaasiumi muusikal
„Külmetava kunstniku portree“ I vaatus (Mart Kivastik) lavastaja Eva Kalbus
KOKK ehk Kunstiliselt On Kõik Korrektne
„Kajakad“ (ühislooming Anton Tšehhovi „Kajakas“ ainetel) lavastaja Külli Täht EKSPERIMENT
„Kuningas Lear“ (William Shakespeare ja trupp) lavastaja Oliver Issak Trupp 11
„Mis teed?“ (Külli Ehastu) lavastaja Külli Ehastu Tartu Waldorf Teater
„Loomade ja inimeste maailmas“ (Don Nigro, Richard Bahh) lavastaja Tatjana Kundozjorova
Järve Vene Gümnaasiumi teatriprojekt
 
PARIM JUHENDAJA – Kai Tarmula ja Mairi Grossfeldt Läänemaa Ühisgümnaasiumi muusikal
 
NÄITLEJAPREEMIAD
Oliver Valk Trupp 11
Mattias Nurga KOKK ehk Kunstiliselt On Kõik Korrektne
Kert Saaremets Rakvere Gümnaasiumi Teatriansambel
Elisabeth Tiffany Lepik Rakvere Gümnaasiumi Teatriansambel
Romet Sosaar Pärnu Kunstide Maja
Christina Rees Pärnu Kunstide Maja
Õnneli Pilliroog Pärnu Kunstide Maja
Reemus Tõniste KOKK ehk Kunstiliselt On Kõik Korrektne
Lennart Mathias Männik KOKK ehk Kunstiliselt On Kõik Korrektne
Matis Prostang Saaremaa Ühisgümnaasiumi Krevera
Siim Poom Rapla Riinimanda Teater
Sten Siirak Jõgeva kooliteater Liblikapüüdja
Einar Susi Jõgeva kooliteater Liblikapüüdja
Johanna Issak Trupp 11
Mariette Põdra Trupp 11
 
 
ERIPREEMIAD
Komponeeritud kohavaimu auhind
lavastusele „Viis viimast“ lavastaja Rita Ilves, Saaremaa Ühisgümnaasiumi Krevera
 
Liikumise auhind
lavastusele „Surmatants“ lavastajad Marleen Anderson ja Marita-Karmen Tamme
Türi Gümnaasium Concordia
 
Mitme külje auhind
Marleen Anderson Türi Gümnaasium Concordia
 
Muusikalise kujunduse auhind
Jutta-Loviisa Juht Saaremaa Ühisgümnaasiumi Krevera
 
Päevakaja auhind
lavastusele „Võõrandumine“ lavastaja Kaire Kannistu, Karksi-Nuia kultuurikeskuse noorte näitering K17
 
 
Lavastuse terviku ja värvikuse auhind
lavastusele „Kroonu onu“ lavastaja Lianne Saage-Vahur, Jõgeva kooliteater Liblikapüüdja
 
 
Dramaturgia auhind
Külli Ehastu Tartu Waldorf Teater
 
Tandemi auhind
Maksim Spitšikov ja Lisa Shefer Järve Vene Gümnaasiumi teatriprojekt
 
Episoodi auhind
Dmitri Loginov Järve Vene Gümnaasiumi teatriprojekt
 
Eesti Kooliteater tänab
Paide Teater - Jan Teevet, Harri Ausmaa ja Ursel Tilk
Paide Muusika- ja Teatrimaja - Ülle Müller
Paide linn
Eesti Harrastusteatrite Liit
 Raamatupood Puänt
Eesti Kultuurkapital
NUKU
Rakvere Teater
Ugala Teater
Kauplus Õige Magus
Kuma Ristsõnad

"Kooliteater 2019 PAIDE"

Gümnaasiumi kooliteatrite riigifestival 5.-7.aprill Paides.
Etendused toimuvad Paide Muusika- ja Teatrimajas.

AJAKAVA

Reede, 5.aprill
13:00 Saabumine, registreerimine.
14:00 AVAMINE
14:15-16:10 „100 aastat koolielu“ (Anneli Aken) lavastaja Kai Tarmula 
Läänemaa Ühisgümnaasiumi muusikal SUUR SAAL
16:30-17:10 „Nööp“ (ühislooming Astrid Reinla novelli „Nööp“ ja kogumiku „Õpetajat otsimas“ ainetel) lavastaja Aili Teedla 
Rakvere Gümnaasiumi Teatriansambel SUUR SAAL
17:35-18:20 „Väga vihane mees“ (Mihkel Seeder) lavastaja Rein Laos
Pärnu Kunstide Maja SUUR SAAL
18:50-19:50 „Külmetava kunstniku portree“ I vaatus (Mart Kivastik) lavastaja Eva Kalbus
KOKK ehk Kunstiliselt On Kõik Korrektne SUUR SAAL
20:05-20:40 Kompositsioon „Viis viimast“ lavastaja Rita Ilves
Saaremaa Ühisgümnaasiumi Krevera SUUR SAAL
21:30 Õhtune programm suures saalis 
21:30 Juhendajate ja žürii arutelu

Laupäev, 6.aprill
10:00-10:30 Žürii tagasiside reedestele etendustele VÄIKE SAAL
10:40-11:20 „Surmatants“ (Marleen Anderson) lavastajad Marleen Anderson ja Marita-Karmen Tamme
Türi Gümnaasium Concordia SUUR SAAL 
11:40-12:00 „Mari-Tiina-Karin“ (August Kitzbergi ja Anton Hansen Tammsaare põhjal) lavastaja Rita Ilves
Saaremaa Ühisgümnaasiumi Krevera VÄIKE SAAL 
12:10-12:35 „Võõrandumine“ (Laura Pürjema näidendi ainetel) lavastaja Kaire Kannistu 
Karksi-Nuia kultuurikeskuse noorte näitering K17 SUUR SAAL 
13:00-13:45 „Kadunud Poeg“ (Enn Vetemaa „Jälle Püha Susanna ehk armastuse kool“ ainetel kooliteatrile Valter Uusberg) lavastaja Valter Uusberg
Rapla Riinimanda Teater SUUR SAAL 
14:15-14:50 „Kajakad“ (ühislooming Anton Tšehhovi „Kajakas“ ainetel) lavastaja Külli Täht
EKSPERIMENT SUUR SAAL
16.00-16.45 Žürii tagasiside päeva esimestele etendustele VÄIKE SAAL 
17:00-17:50 „Kuningas Lear“ (William Shakespeare ja trupp) lavastaja Oliver Issak
Trupp 11 SUUR SAAL 
18.15-19.00 „Kroonu onu“ (Juhan Kunder) lavastaja Lianne Saage-Vahur 
Jõgeva kooliteater Liblikapüüdja SUUR SAAL
19.15-20.15 „Mis teed?“ (Külli Ehastu) lavastaja Külli Ehastu
Tartu Waldorf Teater SUUR SAAL
21:00 Paide Uue Muusika kooli õpilaste kontsert pöördlava aluses saalis ja pidu 
21:00 Juhendajate ja žürii arutelu

Pühapäev, 7.aprill 
10.00-10.30 „Kodumaa tütred“ (Lydia Koidula, Anna Haava ja Betti Alver) lavastaja Romet Piller
Tõrva noorteteater „Hingevärvid“ VÄIKE SAAL
10:45-11:30 „Loomade ja inimeste maailmas“ (Don Nigro, Richard Bahh) lavastaja Tatjana Kundozjorova 
Järve Vene Gümnaasiumi teatriprojekt SUUR SAAL 
12.00-12.30 Žürii tagasiside laupäevastele ja pühapäevastele etendustele VÄIKE SAAL 
12.45 LÕPETAMINE SUUR SAAL

 
 

Eesti Harrastusteatrite Liidu tähtsamad sündmused 2019

2019.aastal tähistab Eesti Harrastusteatrite Liit oma 30. tegutsemisaastat.

Festivalid:
Kooliteatrid
Tuulelapsed 18.-19. jaanuar, Jõgeva 
Õpilasetlejate riigikonkurss 8. veebruar, Tallinn
Saaremaa Miniteatripäevad 22.-24.märts, Kuressaare, Saaremaa 
Kooliteatrite riigifestivalid "Kooliteater 2019": 
Gümnaasiumi astme riigifestival 5.-7.aprill Paide
Keskastme riigifestival 26.-27.aprill Otepää 
Algklasside riigifestival 3.-4.mai Tõrva
Savilind teatrifestival puuetega lastele 16.mai, Tartu
Kooliteatrite kirjanduslik projekt 24.-28.juuli, Põltsamaa
Betti Alverile pühendatud luulepäevad Tähetund november, Jõgeva
Harrastusteatrid: 
XVI Tudengite Teatripäevad 15.-17.veebruar, Viljandi 
Teater Kohvris rahvusvaheline nukuteatrite festival 16.-19.mai, Viljandi 
XIX Külateatrite festival 2.-4.august Räpina
Lühilavastuste festival – Janno Puusepa loomingul põhinev 12.oktoober, Kiili
Välismaa. 
EDERED Laste Teatrikohtumine 31.juuli-11.august, 2019 Hanko, Soome
BaltiRamp festival 4.-7.juuli 2019 Kreting, Leedu 
 
Koolitus:
Harrastusteatrid:
Harrastusteatrite lavastajate 2 aastane koolitus algus jaanuar/veebruar 2019. 
Harrastusteatrite suvekool 28.-30.juuni Kuremaa, Jõgevamaa 
Märts - juuni Kooliteatrite kirjanduslik teatriprojekt eelseminarid õpetajatele
Kooliteatrid: 
Ranna suvekool (2 vahetust) 
Tarsi suvekool (2 vahetust) 
24.-28.juuli Kooliteatrite kirjanduslik teatriprojekt Põltsamaa, Jõgevamaa